Copenhagen 2009 World Taekwondo Championships

Medallists

Weight category
BAHRI TANRIKULU
TUR
Men Middle Gold Medal Gold
DABA MODIBO Kéïta
MLI
Men Heavy Gold Medal Gold
Gonzalez Bonilla JOEL JOEL Gonzalez Bonilla
ESP
Men Fly Gold Medal Gold
JOON-TAE KIM
KOR
Men Light Gold Medal Gold
LOPEZ STEVEN STEVEN LOPEZ
USA
Men Welter Gold Medal Gold
YEON-HO CHOI
KOR
Men Fin Gold Medal Gold
HYO-SEOB YEOM
KOR
Men Bantam Gold Medal Gold
MOHAMMAD BAGHERI MOTAMED
IRI
Men Feather Gold Medal Gold
IDULIO ISLAS
MEX
Men Feather Silver Medal Silver
REZA Naderian
IRI
Men Bantam Silver Medal Silver
Villa DAMIAN DAMIAN Villa
USA
Men Fly Silver Medal Silver
MAHMOOD HAIDARI
AFG
Men Fin Silver Medal Silver
YUN-BAE NAM
KOR
Men Heavy Silver Medal Silver
MOLFETTA CARLO CARLO MOLFETTA
ITA
Men Middle Silver Medal Silver
POTVIN MAXIME MAXIME POTVIN
CAN
Men Light Silver Medal Silver
NICOLAS GARCIA HEMME
ESP
Men Welter Silver Medal Silver
TAZEGUL SERVET SERVET TAZEGUL
TUR
Men Feather Bronze Medal Bronze
CHUTCHAWAL KHAWLAOR
THA
Men Fin Bronze Medal Bronze
YOUSEF Karami
IRI
Men Middle Bronze Medal Bronze
MAURO CRISMANICH
ARG
Men Fly Bronze Medal Bronze
SEBASTIEN Michaud
CAN
Men Welter Bronze Medal Bronze
BALLA DIEYE
SEN
Men Feather Bronze Medal Bronze
ARMAN CHILMANOV
KAZ
Men Heavy Bronze Medal Bronze
RASHAD AHMADOV
AZE
Men Welter Bronze Medal Bronze
SAYED REZAI
AFG
Men Fly Bronze Medal Bronze
POTVIN MAXIME MAXIME POTVIN
CAN
Men Light Bronze Medal Bronze
MEISAM BAGHERI DEHCHESHMEH
IRI
Men Fin Bronze Medal Bronze
MOKDAD OUNIS
GER
Men Light Bronze Medal Bronze
CEM ULUGNUYAN
TUR
Men Bantam Bronze Medal Bronze
JAVIER MARRON JIMENEZ
ESP
Men Bantam Bronze Medal Bronze
HOSSEIN TAJIK
IRI
Men Heavy Bronze Medal Bronze
EPANGUE GWLADYS GWLADYS EPANGUE
FRA
Women Welter Gold Medal Gold
YAGÜE ENRIQUE BRIGITTE BRIGITTE YAGÜE ENRIQUE
ESP
Women Fly Gold Medal Gold
HYO-JI PARK
KOR
Women Fin Gold Medal Gold
SU-JEONG LIM
KOR
Women Light Gold Medal Gold
YUZHUO HOU
CHN
Women Feather Gold Medal Gold
SIMON ALAMO ROSANNA ROSANNA SIMON ALAMO
ESP
Women Heavy Gold Medal Gold
DANIELLE PELHAM
GHA
Women Bantam Gold Medal Gold
YING YING HANG
CHN
Women Middle Gold Medal Gold
ZORAIDA SANTIAGO
PUR
Women Fin Silver Medal Silver
IN-JONG LEE
KOR
Women Middle Silver Medal Silver
SARITA PHONGSRI
THA
Women Bantam Silver Medal Silver
ANNA SOBOLEVA
RUS
Women Fly Silver Medal Silver
TAIMI CASTELLANOS ESTRADA
CUB
Women Welter Silver Medal Silver
RIU LIU
CHN
Women Heavy Silver Medal Silver
ZHANG HUA HUA ZHANG
CHN
Women Light Silver Medal Silver
VERONICA Calabrese
ITA
Women Feather Silver Medal Silver
PEI TSENG
TPE
Women Feather Bronze Medal Bronze
BUTTREE Puedpong
THA
Women Fin Bronze Medal Bronze
EUN-KYUNG KWON
KOR
Women Bantam Bronze Medal Bronze
AZIEZ YASMINA YASMINA AZIEZ
FRA
Women Fly Bronze Medal Bronze
YONG YVETTE HUI HUA YVETTE HUI HUA YONG
CAN
Women Fin Bronze Medal Bronze
ANDREA RICA TABOADA
ESP
Women Feather Bronze Medal Bronze
SEOL-JO JO
KOR
Women Heavy Bronze Medal Bronze
EUDA Carias
GUA
Women Bantam Bronze Medal Bronze
BARYSHNIKOVA ANASTASIIA ANASTASIIA BARYSHNIKOVA
RUS
Women Middle Bronze Medal Bronze
ESTEFANIA HERNANDEZ GARCIA
ESP
Women Light Bronze Medal Bronze
SANDRA SARIC
CRO
Women Welter Bronze Medal Bronze
VANJA BABIC
SRB
Women Middle Bronze Medal Bronze
NATALIA FALAVIGNA
BRA
Women Heavy Bronze Medal Bronze
NIKOLINA KURSAR
NOR
Women Welter Bronze Medal Bronze
AZIEZ YASMINA YASMINA AZIEZ
FRA
Women Fly Bronze Medal Bronze
FURKAN AYDIN
TUR
Women Middle Bronze Medal Bronze
CHONNAPAS PREMWAEW
THA
Women Light Bronze Medal Bronze