Jeju 2001 World Taekwondo Championships

Medallists

Weight category
NIYAMADDIN PASHAYEV
AZE
Men Feather Gold Medal Gold
YEON-HO CHOI
KOR
Men Fin Gold Medal Gold
BEHZAD KHODADA KANJOBERH
IRI
Men Fly Gold Medal Gold
BAHRI TANRIKULU
TUR
Men Middle Gold Medal Gold
NAM-WON KANG
KOR
Men Bantam Gold Medal Gold
LOPEZ STEVEN STEVEN LOPEZ
USA
Men Light Gold Medal Gold
MAMEDHY DOUCARA
FRA
Men Welter Gold Medal Gold
FERRY GREEVINK
NED
Men Heavy Gold Medal Gold
BOROT MICKAEL MICKAEL BOROT
FRA
Men Middle Silver Medal Silver
EDUORD HEGAI
UZB
Men Fly Silver Medal Silver
PETER Lopez
PER
Men Bantam Silver Medal Silver
MU YEN CHU
TPE
Men Fin Silver Medal Silver
HADI AFSHAR BAKESHIOU
IRI
Men Heavy Silver Medal Silver
JESPER ROESEN
DEN
Men Light Silver Medal Silver
MAHMOUD NAPOLEON AKOUSH
EGY
Men Welter Silver Medal Silver
MOLFETTA CARLO CARLO MOLFETTA
ITA
Men Feather Silver Medal Silver
RUBEN MONTESINOS
ESP
Men Heavy Bronze Medal Bronze
KIYOTERU HIGUCHI
JPN
Men Bantam Bronze Medal Bronze
BEKIR AYDIN
TUR
Men Welter Bronze Medal Bronze
JUAN RAMOS SANCHEZ
ESP
Men Fin Bronze Medal Bronze
ABDULLAH SERTCELIK
TUR
Men Feather Bronze Medal Bronze
JON GARCIA AGUADO
ESP
Men Middle Bronze Medal Bronze
ATHANASIOS BALILIS
GRE
Men Light Bronze Medal Bronze
ROBERTO CRUZ
PHI
Men Fin Bronze Medal Bronze
JOSE LUIS RAMIREZ
MEX
Men Light Bronze Medal Bronze
MAGOMEDOV SEYFULA SEYFULA MAGOMEDOV
RUS
Men Fly Bronze Medal Bronze
MARCIN CHORZELEWS
POL
Men Welter Bronze Medal Bronze
MIGUEL TOLEDO
ESP
Men Bantam Bronze Medal Bronze
DAE-RYUNG KIM
KOR
Men Fly Bronze Medal Bronze
MIODRAG KUZMANOVIC
CRO
Men Heavy Bronze Medal Bronze
LUIS BENITEZ
DOM
Men Feather Bronze Medal Bronze
KYONG-HUN KIM
KOR
Men Middle Bronze Medal Bronze
MARAT ZEYNEP
TUR
Men Feather Bronze Medal Bronze
KADRIYE SELIMOGLU
TUR
Women Fin Gold Medal Gold
JI-WON JANG
KOR
Women Feather Gold Medal Gold
HYE-YOUNG LEE
KOR
Women Fly Gold Medal Gold
KYUNG-HYEON SHIN
KOR
Women Heavy Gold Medal Gold
YEON-JI KIM
KOR
Women Light Gold Medal Gold
SARAH STEVENSON JENNINGS
GBR
Women Middle Gold Medal Gold
JAE-EUN JUNG
KOR
Women Bantam Gold Medal Gold
HYE-MI KIM
KOR
Women Welter Gold Medal Gold
ZHONG CHEN
CHN
Women Middle Silver Medal Silver
BELEN FERNANDEZ
ESP
Women Light Silver Medal Silver
CHEN CHANG WAN
TPE
Women Welter Silver Medal Silver
GEMMA MAGRIA
ESP
Women Bantam Silver Medal Silver
YAGÜE ENRIQUE BRIGITTE BRIGITTE YAGÜE ENRIQUE
ESP
Women Fly Silver Medal Silver
HSIEN WANG
TPE
Women Heavy Silver Medal Silver
SOO-YANG KIM
KOR
Women Fin Silver Medal Silver
IRIDIA SALAZAR
MEX
Women Feather Silver Medal Silver
MARIA KONIAKHINA
RUS
Women Heavy Bronze Medal Bronze
TAO KONG FAN
CHN
Women Fin Bronze Medal Bronze
PAMELA AGOSTINELLI
ITA
Women Bantam Bronze Medal Bronze
NINA SOLHEIM
NOR
Women Welter Bronze Medal Bronze
PAOLA FELIX
MEX
Women Bantam Bronze Medal Bronze
MAGDA SEIREKEIDOU
GRE
Women Fly Bronze Medal Bronze
SONIA REYES
ESP
Women Feather Bronze Medal Bronze
MARYA ZHVRAVSKAYA
BLR
Women Heavy Bronze Medal Bronze
ELISAVET MISTAKIDOU
GRE
Women Middle Bronze Medal Bronze
DALIA CONTRERAS
VEN
Women Fin Bronze Medal Bronze
CHUN HUANG CHIA
TPE
Women Fly Bronze Medal Bronze
NATALIA FALAVIGNA
BRA
Women Light Bronze Medal Bronze
ALESIA CHARNIAVSKAYA
BLR
Women Middle Bronze Medal Bronze
LUISA ARNANZ
ESP
Women Welter Bronze Medal Bronze
MOUNA BRNAVRRASSOUL
MAR
Women Light Bronze Medal Bronze